Промоција књиге „ Срби на Косову и Метохији у 20. и 21. веку”

У Коларчевој задужбини трећег октобра је представљена књига „ Срби на Косову и Метохији у 20. и 21. веку” аутора проф. Драгослава Ћетковића.

Овај догађај окупио је бројне угледне званице, укључујући епископа новобрдског Илариона, који је у име патријарха Порфирија и епископа рашко-призренског Теодосија изразио поштовање према делу и значају овог скупа. Мала сала Коларчеве задужбине била је премала да прими све заинтересоване за овај значајан догађај.

Фондација Браћа Карић поносна је што стоји иза овог пројекта који је доживео ново и допуњено издање и који представља важну историјску и документарну одредницу за све будуће проучаваоце српске историје на Космету.


Епископ Иларион је у својој беседи нагласио да Косово и Метохију доживљава као „своју колевку у буквалном смислу“ и истакао је важност окупљања поводом значајних културних догађаја који су у складу са „библијским виђењем света, где је човек круна стварања”. Он је посебно истакао да се света земља Косова и Метохије најбоље разуме кроз људе који су је вековима чували, и захвалио се аутору Ћетковићу на његовом труду да кроз своје дело остави траг за будуће генерације.


Књигу „Срби на Косову и Метохији у 20. и 21. веку” објавили су Издавачка кућа Обележја плус и Фондација Браћа Карић, уз благослов патријарха Порфирија. Ово издање представља наставак Ћетковићеве прве књиге истог наслова из 2018. године, а садржи више од 900 биографских јединица и преко 250 фотографија, које осликавају српско културно наслеђе на Косову и Метохији.
Међу биографијама се налазе значајне личности попут патријарха Порфирија, епископа Илариона, чланова породице Карић, диригенткиње Јасмине Новокмет, композитора Благоја Кошанина, вокалне солисткиње Радио Београда Соње Перишић, глумца Милана Васића, и многих других културних радника и спортиста који су својим доприносом обележили живот и историју ове јужне српске покрајине.


Академик Славенко Терзић, који је аутор увода у књигу, похвалио је Ћетковићев рад, назвавши га „драгоценим лексиконом и прилогом историји Срба на Косову и Метохији”. Он је истакао да допринос Срба са Косова српској науци, култури и привреди није довољно истражен, и да ово дело пружа значајан увид у ту тему коју никада не смемо заборавити.


Професор Миливоје Павловић је нагласио да ће рад на очувању имена и дела људи који нису ушли у ова два тома бити настављен, док је професор Живко Кулић указао на стихове, фотографије и мапе који обогаћују књигу и помажу у бољем разумевању историје, културе и природних лепота Косова и Метохије.


Кулић је закључио да је ово издање прилика да се о Косову говори на нов начин, истичући његову сталну борбу између добра и зла.
Фондација Браћа Карић наставља да доприноси очвању српске историје и традиције. Мисија породице Карић већ више од пола века лежи управо у борби за очување православне и традиционалне породице у економски независној и јакој Србији. Овакви пројекти доприносе развоју нових идеја и иницијатива које могу да помогну нашем народу на његовим вековним огњиштима.


Промоција књиге додатно је увеличана наступом младе и невероватно талентоване Павлине Радовановић из Ораховца, која је отпевала песму Ораховцу, башто рајска, аутора Гаврила Кујунџића, својеврсну химну ораховачког краја.


Фондација Браћа Карић се захваљује медијима на великом интересовању и ангажованости у вези са промоцијом овог капиталног дела. Књига ће бити представљена и крајем октобра на Сајму књига у Београду, где ће заитересовани моћи и да је купе на штанду Фондације Браћа Карић.

 

Оставите коментар

four × 5 =